Konsekwencja przy szkoleniu psa

Przy szkoleniu psa koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jedną spośród nich jest konsekwencja w postępowaniu ze zwierzęciem. Jeżeli sami wobec swojego pupila nie będziemy konsekwentni, nie oczekujemy od niego, że będzie prawidłowo wykonywać nasze polecenia i że w ogóle będzie na nie reagować.

Jeżeli dla przykładu stosujemy w treningu specjalne obroże elektroniczne, nie zwalnia to nas wcale z powyższego obowiązku. To wcale nie sprowadza się do tego, że naciska się odpowiedni przycisk na pilocie, a obroża wyzwala nieprzyjemny dla psa impuls karzący go za złe zachowanie. Takie impulsy trzeba wysłać konsekwentnie w tych samych sytuacjach i zawsze w momencie, kiedy złe zachowanie ma miejsce, a nie dopiero po fakcie, bo wtedy pies nie zrozumie, o co chodzi i dlaczego został ukarany.

Konsekwencja w szkoleniu ma bowiem odnieść taki rezultat, że zwierzę ma nie tylko przestać zachowywać się w niewłaściwy sposób, ale też nauczyć się odróżniać zachowania mile widziane od tych niechcianych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Tresura psów i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *