Pies, jako nowy członek rodziny

Nowy pupil w domuPies, który staje się nowym członkiem rodziny na początku jeszcze dokładnie nie wie, co może, a czego nie. To właśnie do nas należy odpowiednie wytresowanie go, wytłumaczenie mu jak powinien się zachowywać. Najtrudniejsze są pierwsze tygodnie pobytu nowego towarzysza z tego względu, że w tym czasie bardzo dokładnie sprawdza on swój nowy teren. Musimy zadbać o to, by nie zniszczył naszych cennych rzeczy. Winniśmy wtedy poczynić dokładne przygotowanie w mieszkaniu. Po pierwsze zajmijmy się wszelkimi przedmiotami znajdującymi się na ziemi, czy też w obrębie zasięgu psa. Z pewnością nie możemy dopuścić, by buty, kwiaty stały w miejscach, w których może je łatwo dopaść.

Następnie wydzielmy mu miejsce, w którym może przebywać. Inne pokoje, jeśli mamy taką możliwość, możemy zamknąć, by nie miał tam dostępu. Dopiero w trakcie treningu możemy oprowadzać go po mieszkaniu. Pokazując mu pokoje, dajmy mu możliwość poznania nowych terenów pod naszym okiem, gdyż gdyby zrobił samodzielne rozpoznanie, moglibyśmy nie być zachwyceni. Psy są z natury zwierzętami stadnymi, toteż nową rodzinę traktują jak swoją grupę. Pokażmy mu, kto w niej rządzi. Gdy to nam się uda, to reszta treningu powinna przebiegać bez większych problemów. Gdy zajmujemy się przygotowywaniem domu do potrzeb psa, możemy zainwestować w kilka ciekawych, ułatwiających pracę z pupilem rzeczy. Mogą to być na przykład drzwiczki dla psa, które montujemy w drzwiach lub ścianie. To za ich pomocą nasz pupil może opuszczać dom, by swobodnie pobiegać po ogrodzie. Takie wypady z pewnością pozbawią go nadmiaru energii. Innym elementem przydatnym w tresurze, jaki możemy zakupić, może być niewidzialne ogrodzenie.

Pies zaraz po przybyciu nie od razu pojmie, gdzie może przebywać, a gdzie nie. Dlatego, gdy rozstawimy niewidzialne ogrodzenie będziemy mieć pewność, że nie przekroczy wyznaczonych przez nas granic, a on sam na własnych błędach nauczy się przebywać w obrębie przez nas mu wyznaczonym. Psy to niezwykli towarzysze. Często psocą. Jednakże, gdy już ułożymy naszego podopiecznego możemy mieć z niego wiele pociechy i pożytku. Przede wszystkim pies jest idealnym obrońcą – może pilnować domu pod naszą nieobecność. Dodatkowo odpowiedni trening przyczyni się do tego, że pies będzie mógł nam niekiedy pomagać w drobnych, domowych czynnościach. Starajmy się, by nasze zwierzęta były zadowolone z przebywania pod naszym dachem, bo jeśli pies jest szczęśliwy, to i właściciel może być spokojny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolenie psów, Tresura psów i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *